Praktijkopvolging in regio Westland, Schieland en Delfland

Geplaatst op:
Praktijkhouder Leergang praktijkopvolging
De overstap van waarnemer naar praktijkhouder is niet altijd eenvoudig. Als praktijkhouder kies je niet alleen voor patiëntenzorg, maar óók voor ondernemerschap. Een huisarts die mede door de Leergang Aankomend Praktijkhouderschap de stap maakte, zegt daarover: “Als waarnemer is het overzichtelijk: spreekuur draaien en klaar. De stap naar een eigen praktijk voelde als een grote berg. Maar door de goede begeleiding van ZEL werd het overzichtelijk en zelfs leuk.” 
 
We zagen dat huisartsen in onze regio om verschillende redenen een drempel ervaren om praktijkhouder te worden. Dat was voor ons de reden om op meerdere manieren die drempel te verlagen. Zo hebben we in 2022 de leergang Aankomend Praktijkhouderschap ontwikkeld. 
Daarnaast hebben we praktijken waarvan praktijkhouders de komende jaren willen stoppen in beeld. Van deze praktijken stellen we praktijkprofielen op. Zo hebben geïnteresseerde waarnemers informatie om te bekijken welke praktijk bij hen past.

Daarnaast verbindt Marije van Duijn, adviseur eerstelijns HRM bij ZEL, startende huisartsen met vertrekkende praktijkhouders door hen 1 op 1 te begeleiden. Daarover zegt een net gestarte praktijkhouder: “Eerlijk gezegd zag ik praktijkopvolging toen niet zitten. Door de gesprekken met Marije van Duijn kwam ik erachter dat het praktijkhouderschap misschien toch wel bij me past.” Ook denkt zij mee met praktijkhouders die een opvolger zoeken en met solisten die toe zijn aan een maat of duopartner. Maar ook met waarnemers die praktijkhouderschap overwegen: “Marije vroeg me wat ik belangrijk vond en hoe ik mijn toekomst zag. Zij wist wel twee leuke collega’s en bracht ons bij elkaar. Vanaf dat moment voelde het logisch om dit met z’n drieën te doen.” 

De ervaringen 

Volgens deelnemers helpt de Leergang Aankomend Praktijkhouderschap de drempel te verlagen. “Door de presentatie van huisarts-collega’s in verschillende fases van praktijkhouderschap wordt de stap menselijker en minder groot.” Ook verandert door de leergang de kijk op praktijkhouderschap bij waarnemers: “Ik heb door de leergang een veel positiever beeld, doordat ik beter weet wat er op me af gaat komen.” 

Daarnaast is er veel ruimte om ervaringen te delen. “Door ervaringen uit te wisselen ontdek je dat je niet de enige bent die zoekende is naar hoe je het praktijkhouderschap kunt vormgeven.” En dit waarderen waarnemers: “Het is erg fijn om ervaringsverhalen van onlangs gestarte praktijkhouders te horen en te sparren met gelijkgestemden.” 

De resultaten 
Onlangs rondden 12 deelnemers de 4e leergang af en dat brengt het totaal op ongeveer 66 deelnemers. Van hen zijn inmiddels 26 huisartsen praktijkhouder in de regio geworden. Daarnaast hebben 21 deelnemers zicht op het praktijkhouderschap of willen dit binnen 5 jaar worden. Wegens het succes starten we in september weer een nieuwe leergang. We hebben nog plek voor waarnemers die tussen nu en 3 jaar praktijkhouder in deze regio willen worden. 


 
De 4e leergang is in mei afgerond door deze groep van 12 enthousiaste deelnemers

Heb je hier vragen over, zoek je zelf een praktijkopvolger of een maat die dit samen met jou oppakt? Of ben je een waarnemer die graag wil weten wat ZEL voor jou zou kunnen betekenen? 
Neem contact op met Marije van Duijn via mvduijn@zel.nl of 06 19859720 of neem een kijkje op onze website: 
- Hillary Koenders